Постинг
16.09.2008 09:00 -
ПРЕМЪЛЧАНИТЕ ИСТИНИ ЗА МОНОПОЛИТЕ


Топлофикация, газификация, електроснабдяване, водоснабдяване … “горещ картоф” в предизборен PR , “гадни” монополисти, просто доставчици на комунални услуги или печеливша карта за отвличане вниманието на гражданите в нужния момент от стратегически дългосрочно по-важни неща.
Не знам кое от изброеното най-подхожда за определяне на монополите, а може би и всичко заедно. Монополите периодично биват хвърляни “на лъвовете” т.е. в публичното пространство чрез медиите и “назначавани” за виновни за десетки неудобства от битов характер, несъвместими с представата ни за качество на живота през ХХІ в, в европейска, все пак, държава – прекъсване на електричеството, отклонения в параметрите на подавания до крайния потребител ток, режим на водоподаването, неразбираеми сметки за консумирана топлоенергия и т.н. и т.н.
Ако направим опит, все пак само опит, за ретроспекция, няма как да не отбележим, че проблемите с монополите и монополистите не са от вчера. Нито от деня преди вчера. Те сякаш са … вечни. И вечно НЕрешими. И вечно обяснявани по един и същи елементарен и лесно смилаем начин: МОНОПОЛ!!! Сякаш тази дума трябва да каже всичко, да даде отговор на десетките неудобни въпроси, да притъпи гнева и безсилието, да ни примири със статуквото. Монопол – какво да го правиш? Можеш единствено да се разтоварваш, ругаейки го или да се жалваш, завеждайки съдебни искове и прочие и прочие, което обаче не променя НИЩО в глобален план. Така обществената енергия, при това негативна, се насочва ту към Топлофикация /която и да е тя, но най-често софийската/, ту към Водоснабдяване /без значение в кое населено място/, ту към ЧЕЗ, ЕОН или ЕВН. Проблемите с газоснабдяването за сега се “крият” в папките на Държавната Комисия по Енергийно и Водно Регулиране /ДКЕВР/ поради ограничения брой потребители на услугата и … някои други “стратегически” съображения.
Разбира се, “монополистите”, на които по презумпция е осигурен пазарен комфорт на единствени и незаменими, до голяма степен с действията или бездействията си, оправдават отношението на потребителите, а и на медийния интерес, генерирайки периодично негативни, т.е. продаваеми новини.
Но … Има едно голямо НО, в този иначе сякаш омагьосан кръг, което обикновено не се коментира, а ако се коментира, то е или в строго специализираните издания, или на форуми с лимитиран достъп.
ДА, топлофикация, газификация, електроснабдяване, водоснабдяване са монополи, НО всъщност монополът е и на … ДЪРЖАВАТА.
Защото …
Държавата, а не монополистите, определя цената на крайния продукт – топлоенергия, електроенергия, газ и вода.
Държавата, а не монополистите, създава правилата, контролира спазването им и лимитира поведението на същите. Ако правилата са лоши за потребителите или в техен ущърб, отговорна за това е държавата чрез експертите и чиновниците си, които създават среда на небалансиран интерес.
Държавата дава лицензите на отделните дружества и по този начин предопределя монополния доставчик, а той не винаги е предложилия най-добра оферта и това крещящо прозира при газификацията. Публична “тайна” е, че конкурсите за лиценз за територия се “печелят” от компании, близки до съответната община и разбира се до кмета на общината. Получаването на лиценз без одобрение от местната власт, почти винаги е история с предизвестен край.
Държавата определи правилата, по които бяха приватизирани топлофикационните и електроснабдителните дружества. Държавата на- писа договорите, регламентира сроковете и заложи ангажиментите към обществото в тях. Същото е и при концесионирането на водата и сметоизвозването.
Държавата е тази, която внася основния първичен енерго ресурс за топлофикациите – газта. Държавата актуализира цената и на всяко три-месечие, чрез независимия регулатор ДКЕВР. Цената, по която топлофикациите продават продукта си на потребителите – топлоенергията, също се определя от държавата, по правила, зададени отново от държавата. Същата тази държава, поради недалновидна политика в сектора, по-точно, поради липса на каквато и да е политика, доведе дружествата до технически фалит, прехвърляйки им свои социални функции, лишавайки ги от правото да действат като стопански субекти. Определяйки горни граници на цени, по които да продават продукта си за срок от една година и в същото време, индексирайки цената на първичния енерго ресурс на всяко тримесечие, държавата ги постави в условия на работа на загуба, при това предизвестена. По силата на лицензионни ангажименти в качеството им на обществен доставчик, дружествата НЯМАТ право да преустановят работа. Независимо, че работят на загуба … Парадокс?!.
Държавата, а не друг, е собственик на повече от половината генериращ електроенергия капацитет и монополен собственик чрез НЕК на преноса.
Държавата, чрез правителствата, оказващи натиск върху “независимия” регулатор, контролира и моделира цените на първичния ресурс и на продукта за крайните потребители. Тези цени отдавна не се подчиняват на пазарна логика, а единствено на политическа такава и се използват както за толериране или неглижиране на отделни дружества, така и за привидно балансиране на социални проблеми. В крайна сметка обаче баланс няма и потребителя плаща политическите игри на поредните управляващи.
Някак твърде елементарно вече звучи пиесата, която наблюдаваме, а и от която сме част толкова години – периодично да ни бъдат натрапвани за виновни топлофикация, електоснабдяване, ВиК, като фокусът на вината се концентрира в монопола. В същото време, зад кулисите нехайно да се разхожда държавата и да следи тайничко зад завесата ефекта от поредната сценка върху публиката.
Може би е време прожекторите да се насочат към нея и тя, чрез институциите, експертите, управляващите да каже:
Не може или не иска да управлява естествените монополи.
Защо не упражнява правомощията си в защита на обществения интерес и не налага санкции, при неспазване на правилата от монополистите , определени всъщност от нея.
Защо хаосът продължава години наред и кому е изгоден.
Защо държавни чиновници, продали за жълти стотинки обществения интерес, залагайки компромисни клаузи в приватизационните договори, “затваряли” очите си за явни нарушения на лицензионните режими, подписвали документи с невярно съдържание, остават скрити зад гриф “класифицирана информация” и анонимни в сянката на институцията.
Кой контролира и кой защитава гражданите, потребителите от монопола на държавата. Сякаш никой … Е, докога така?
Критика на ХАРТА 2013 и какво следва от ...
Светът е с нас. ДАНСwithme Global обедин...
Преди малко Сидеров скочи на руския посл...
Светът е с нас. ДАНСwithme Global обедин...
Преди малко Сидеров скочи на руския посл...
Последните проучвания си сочат, че ресурса от търпение е напълно изчерпан и вече никой няма да се задоволи с половинчати мерки.
До революция едва ли ще се стигне, защото българите са твърде инертни и трябва да бъдат докарани до самия ръб на физическото си оцеляване , за да предприемат , каквито и да е било мерки.
Но със сигурност, анти-монополното законодателство трябва да започне да се прилага, а не само да се говори за него, както се говори и за свободен пазар, а такъв дефакто няма.
40 години хората гледаха към Априлските пленуми, 20 след тях към тези скрили се зад мутрите, сега гледат в посока Брюксел.
Какво ли трябва още да се случи за да погледнат към себе си и да осъзнаят силата, която притежават, когато са заедно в намерението си ?
цитирайДо революция едва ли ще се стигне, защото българите са твърде инертни и трябва да бъдат докарани до самия ръб на физическото си оцеляване , за да предприемат , каквито и да е било мерки.
Но със сигурност, анти-монополното законодателство трябва да започне да се прилага, а не само да се говори за него, както се говори и за свободен пазар, а такъв дефакто няма.
40 години хората гледаха към Априлските пленуми, 20 след тях към тези скрили се зад мутрите, сега гледат в посока Брюксел.
Какво ли трябва още да се случи за да погледнат към себе си и да осъзнаят силата, която притежават, когато са заедно в намерението си ?
НО и всяко друго законодателство трябва да се прилага в еднаква степен спрямо всички, в противен случай ... нищо не правим и ситуацията я виждаме каква е всеки ден и така ... 18 години!
цитирай То бива , бива независимост на съдебна власт, но защо ли у нас независимост се бърка с безхаберност ?
Закони имаме, ако не друго то поне заради факта, че ни бяха наложени като условие за присъединяване от Брюксел.
Резолюции европейски по въпроса - бол !
Сега да видим само, дали доброволно ще се прилагат или за всеки един казус първо ще имаме наложени санкции и едва в последствие "самосезиране" :))) ?
цитирайЗакони имаме, ако не друго то поне заради факта, че ни бяха наложени като условие за присъединяване от Брюксел.
Резолюции европейски по въпроса - бол !
Сега да видим само, дали доброволно ще се прилагат или за всеки един казус първо ще имаме наложени санкции и едва в последствие "самосезиране" :))) ?
А то е, че държавата някак винаги "измива ръчичките" си с енергийните дружества ВиК, концесионерите и т.н. и си мълчи за това, че всъщност ТЯ, Държавата, определя правилата на играта, както и че Тя, Държавата, има достатъчно законови лостове да държи тези дружества в коловозите, които е задала. Друг е въпроса рамките, които задава държавата за работа на монополистите, доколко осигуряват баланс на интересите ...
цитирай Рев до небето как е добре да имаме добри отношения с Русия, за да има газ на приемливи цени, сега искат скок от поредния монополист с над 30 % нагоре в цената и ще им го позволят !
После пак ни лук яли - ни лук мирисали, ще говорят сълзливо за социална политика и подпомагане на бизнеса.
И монополиста сит и магарето пак спънато, да не рита ! :)))
цитирайПосле пак ни лук яли - ни лук мирисали, ще говорят сълзливо за социална политика и подпомагане на бизнеса.
И монополиста сит и магарето пак спънато, да не рита ! :)))
За ВИК не съм съгласен. В продължение на година кърпят многократно една и съща тръба на едно и също място, убеден съм че щеше да излезе много по-евтино да сменят прогнилата тръба още първия път. Не вярвам че поведението им е непредумишлено и грешка. По темата, България е държава с пазарна икономика. Допускането на монопол и всеки проблем с какъвто и да е монопол допуснат от държавната прави администрация отговорна по-презумция, по смисъла че е разрешила монопол. Пазенето на тайна или затрудняването или липсата на достъп до адекватна и достъпна информация поставя държавната власт в ролята на активен съучастник . Основния проблем според мен е , че трябва да бъде поставена граница, власт употребяващите не са склонни да я поставят, механизъм народа да постави такава не е регламентиран както за всичко което би могло да промени статуквото.
цитирайприродния газ. Монополиста може да иска много еща, но цената на природния газ е политическа величина ... освен всичко останало има следния момент. В момента цената за привилегировани потребители на Булгаргаз е 434 лв. Комисията Шушулов одобри цени на топлоенергия за Топлофикациите при разчента цена на природния газ от 463 лв за 1000 куб.м Ако цената на Булгаргаз "скочи" с исканите 30% всички топлофикации ще преустановят работа. Просто защото няма да могат да си плащат суровината. Това обаче ще доведе до генериране на около
3000 МВтч електроенергия по-малко, /всъщност съизмеримо с АЕЦ/ която няма от къде да се вземе ... Един от забъркалите тази каша /със сигурност не най-виновния обаче/ предвидливо напусна комисията Шушулов преди половин година и се скри. Да му мислят оставащите и ... потребителите.
цитирай3000 МВтч електроенергия по-малко, /всъщност съизмеримо с АЕЦ/ която няма от къде да се вземе ... Един от забъркалите тази каша /със сигурност не най-виновния обаче/ предвидливо напусна комисията Шушулов преди половин година и се скри. Да му мислят оставащите и ... потребителите.
Да не забравяме и монопола на НЗОК, здравната каса.
цитирайВъпросът е ако все пак "падне" монопола, тези които създават правилата на играта, чий интерес ще защитават и дали ще намерят баланса.
цитирайне са само българско явление.
Дейността им обаче е регламентирана зле и не гарантира баланс на интересите. А този, който регламентира играта си трае и тайничко "консултира" монополиста.
Най-циничното е, че непрекъснато го бута в светлините на прожекторите и крещи "той е виновен", докато в джоба му подрънкват тридесетте сребърника, получени от същия този "монополист".
цитирайДейността им обаче е регламентирана зле и не гарантира баланс на интересите. А този, който регламентира играта си трае и тайничко "консултира" монополиста.
Най-циничното е, че непрекъснато го бута в светлините на прожекторите и крещи "той е виновен", докато в джоба му подрънкват тридесетте сребърника, получени от същия този "монополист".
До къде тя е държава на гражданите и до къде на управляващите? От своя страна до колко управляващите са представители на гражданите и до колко представители на партийните си лидери. А самите партийни лидери кого всъщност представляват? Глобално погледнато връзките са правилни, когато се навлезе в подробностите им обаче се установяват редица не съответствия, които водят до различен от очаквания резултат. Смея да твърдя, че докато не формалните отношения у нас са приоритетни пред формалните винаги резултатите ще са различни от общоочакваните.
цитирай
12.
анонимен -
Хората, представляващи държавата ...
16.09.2008 10:55
16.09.2008 10:55
Хората, представляващи държавата винаги са се страхували да изпуснат юздите - монополът. Това е тяхната визия за ултимативна власт, защото друга - просто не умеят. Когато контролираш основните услуги и ресурси си бог, и то истински. Освен това може да манипулираш тънко масите да си настройваш, разделяш и владееш.
Ако погледнете, те касаят предимно основни ресурси, от които зависи живота ни. Там няма партии, каквито обикновено се афишират за камуфлаж - има силни лобита и интереси, има необявени договори и загробващи ни условия.
Не случайно държавата години наред се опъваше и все още с неохота отлага решаване на проблема със собствеността на бъдещата централа - тя е свикнала да владее..
В тази страна бизнесът винаги е бил партиен, гарантиращ изгодна печалба за сметка на неподозиращия платец.
И ако има нещо по-лошо от частния, това е държавния монопол.
цитирайАко погледнете, те касаят предимно основни ресурси, от които зависи живота ни. Там няма партии, каквито обикновено се афишират за камуфлаж - има силни лобита и интереси, има необявени договори и загробващи ни условия.
Не случайно държавата години наред се опъваше и все още с неохота отлага решаване на проблема със собствеността на бъдещата централа - тя е свикнала да владее..
В тази страна бизнесът винаги е бил партиен, гарантиращ изгодна печалба за сметка на неподозиращия платец.
И ако има нещо по-лошо от частния, това е държавния монопол.
Има едно ниво в държавата, на което формалните и не формалните отношения се уравновесяват. Точно там нещата опират до личните качества и морал на конкретни лица. Във всяка държава е така, защото законите са си закони, но тълкуването и прилагането им се прави от хора. Колкото си по-ниско в йерархичната държавна стълбица, толкова по-лесно е да се ръководиш от формалните правила и обратно. Друг е въпросът защо това не се прави, а пък съвсем друг защо след като не се прави няма наказания.
цитирайнакак стана норма, че всъщност "неформалните" "нерегламентирани"
отношения са публична тайна в рамките на конкретна институция или даже на държавата, обаче ... всеки си "затваря очите" и ... "това не ме касае".
цитирайотношения са публична тайна в рамките на конкретна институция или даже на държавата, обаче ... всеки си "затваря очите" и ... "това не ме касае".
Когато контролираш основните ресурси, а един от тях е енергията, си много ама много повече от каквато и да е партия, правителство, политик и т.н.
А когато и съзнаваш силата на всичката власт, която държиш в ръцете си ...
Мда.
цитирайА когато и съзнаваш силата на всичката власт, която държиш в ръцете си ...
Мда.
16.
анонимен -
А най-успешно прилаганата дема...
16.09.2008 11:24
16.09.2008 11:24
А най-успешно прилаганата демагогия от години за промиване на мозъци е: колко е яко всичко да е "държавно", как е евтино и е "за всички" бла, бла..и тази цинична игра с липсата на перспективи и носталгия по "изгубения рай" на избирателите..
Няма морал. Моралът е за безпереспективните. Интересите не съжителстват с морал..
цитирайНяма морал. Моралът е за безпереспективните. Интересите не съжителстват с морал..
не биваше да го пишете. Твърде е ... песимистично, макар и цинично вярно, но само до някъде, защото интереса сам по себе си се сблъсква с други интереси, които така или иначе, за да съществуват някъде се срещат.
цитирайСхемата всъщност е проста: общонационалната мафия държи в пипалата си всички тия монополи, явни и скрити; държава плюс мафия = управляващи. Следва обратна положителна връзка: мафия - управляваши - държава - мафия, ето ви порочния кръг, източника на всички злини! В него липсва регулираща обратна отрицателна връзка. Естествено, че държавата ще гледа сеир зад завесата на театрото ,което си е сътворила. Регулиращата роля е поета от мафията - тя определя цените зад политическата завеса на държава. Това е положението за съжаление...
цитирайкак "общонационалната мафия" ще държи примерно компанията ЧЕЗ, която всъщност е чешка държавна компания. Никак. Въпросът е в друго. Че "услужливи" чиновници написаха "прекрасен" приватизационен договор за ЧЕЗ, в който интереса на българската държава и българския потребител бе отстъпен в името на интереса на чешката държава. А защо го направиха ... много просто и много предвидимо - за пари!
цитирай
20.
анонимен -
#17 chara,
16.09.2008 11:59
16.09.2008 11:59
Това е суров реализъм, примесен със здравословен скепсис. Няма и капка песимизъм:)
Животът е циничен, а прекалените очаквания не са добър съветник.
Интересите винаги са свързани с компромиси и сделки, а облечени в някаква идеология стават някакси, как да го кажа, удобни и често ни се представят за морал.
цитирайЖивотът е циничен, а прекалените очаквания не са добър съветник.
Интересите винаги са свързани с компромиси и сделки, а облечени в някаква идеология стават някакси, как да го кажа, удобни и често ни се представят за морал.
Да не бъркаме морала с интересите и да го принизяваме ... до обикновена сделка.
Така се лишаваме от очарованието на феномена.
цитирайТака се лишаваме от очарованието на феномена.
Има ли подготвени деуйствия, предотвратяващи възможността да се достига сегашното положение?
Кой има интерес от настоящото положение?
Кой отговаря?
цитирайКой има интерес от настоящото положение?
Кой отговаря?
Пак е просто! Там, където мафията няма директен достъп, тя действа чрез държавата като точно такива "услужливи" чиновници написват и подписват продажни приватизационни договори, естестевено за мнооого пари...
цитирай1. Няма и не може да има.
2. То е ясно кой има интерес
3. В хаоса възможно ли е някой да "отговаря" за нещо?
цитирай2. То е ясно кой има интерес
3. В хаоса възможно ли е някой да "отговаря" за нещо?
каквото е. Ако е имало възможност нещо да се прави, тя е пропусната при това многократно.
Ако е имало някой, който се е опитвал да реализира тази възможност, той е отстранен, по един или друг начин.
От настоящото положение никой няма интерес, защото е премината границата на управляемостта.
цитирайАко е имало някой, който се е опитвал да реализира тази възможност, той е отстранен, по един или друг начин.
От настоящото положение никой няма интерес, защото е премината границата на управляемостта.
@отговор1 Впазарна икономика монопола е вреден, ако не може да бъде контролиран и контрола му не е предвиден той е изцяло неоправдан и ход против интерсите на потребителите.
@2? Единствения уместен отговор изисква към печелещите да са потребителите.
@3 настоящия хаос не е природна стихия. Ако хората създали, подкрепили монопола не приемат носене на отговорност не е трябвало да се заемата с дейност изискваща отговорност. Ако не е възможно търсенето на отговорност от това следва липсата на възможност за контрол с всички последствия от това. Това би означавало че в тази държава все още има управление ред и закон.
цитирай@2? Единствения уместен отговор изисква към печелещите да са потребителите.
@3 настоящия хаос не е природна стихия. Ако хората създали, подкрепили монопола не приемат носене на отговорност не е трябвало да се заемата с дейност изискваща отговорност. Ако не е възможно търсенето на отговорност от това следва липсата на възможност за контрол с всички последствия от това. Това би означавало че в тази държава все още има управление ред и закон.
27.
анонимен -
#21, chara,
16.09.2008 14:16
16.09.2008 14:16
Твое право е да не си съгласна, и аз не съм, но той съществува именно в такъв вид, в противен случай, нямаше и да повдигаш темата.
Затова писах в #16, а и #18-tomich го е описал доста добре.
Нима повечето медии не ни облъчват ежедневно точно с такъв морал ?!
Съжалявам, аз съм реалист и вярвам на резултати и факти, не на обещания, пожелания и очаквания.
И не, нещата не опират до възможности и желания този проблем да бъде разрешен, а отново до интерес. Отговорете си кой и защо има интерес това да се случва и всичко останало е лесно за обяснение.
цитирайЗатова писах в #16, а и #18-tomich го е описал доста добре.
Нима повечето медии не ни облъчват ежедневно точно с такъв морал ?!
Съжалявам, аз съм реалист и вярвам на резултати и факти, не на обещания, пожелания и очаквания.
И не, нещата не опират до възможности и желания този проблем да бъде разрешен, а отново до интерес. Отговорете си кой и защо има интерес това да се случва и всичко останало е лесно за обяснение.
То всъщност интереси много и разнопосочни, но все някъде се събират. Въпросът е, че знам и всички знаем кой е потърпевш от всичко това.
Само че въпросът е: какво следва от това???
И до кога?
цитирайСамо че въпросът е: какво следва от това???
И до кога?
29.
анонимен -
Вероятно, когато повече хора си ...
16.09.2008 15:00
16.09.2008 15:00
Вероятно, когато повече хора си дадат сметка за реалната първопричина свързана със сегашните последствия, които търпят и започнат да мислят с главите си, а не удобно да поглъщат сдъвканите обещания и послания. Когато наистина осъзнаят от какво имат нужда и започнат да мислят и живеят в това настояще, а не постоянно да приплакват за онова изгубено време. Тогава ще се появи и решение на проблема.
Нали знаеш, учителят идва, когато ученика е готов.
цитирайНали знаеш, учителят идва, когато ученика е готов.
Какво следва от това ли? Ами това следва, което наблюдаваме днес, това в което живеем, реалността следва. Няма какво друго да се получи. Тази статия следва, тези въпроси се получават. И дано все повече хора си ги задават дори без да са я чели. Като започнат да намират собствени отговори току виж променили състоянието. Ама без собствени отговори няма да стане. Приятно ми е когато чета мнения, които са много близки до моето собствено, затова продължавам да посещавам този блог.
цитирайза мен беше коментара ти "В момента цената за привилегировани потребители на Булгаргаз е 434 лв. Комисията Шушулов одобри цени на топлоенергия за Топлофикациите при разчента цена на природния газ от 463 лв за 1000 куб.м".
Това не го знаех. Значи от "Топлофикация - София" лъжат, дори когато се оплакват, че първичното им гориво е по-скъпо, отколкото крайната цена на топлоенергията. Все пак произвеждат и ток, който им се изкупува на преференциални цени. Трябва да дадат повече обяснения защо завършват годината все на минус десетки милиона лева.
Според мен, всички тези монополи не страдат толкова много от социалните функции, които изпълняват и от недалновидната политика на управление (защото шефовете им в повечето случаи не са тъпунгели), колкото страдат от партийните си функции и задължението си да пълнят много джобове. От тях непрекъснато се източват пари - било то за нашите управляващи, за чешките, за австрийските или за руските. Най-вече за руските.
По тази причина не съм съгласна и с тази част от текста, в която говориш за газоразпределението, а именно "конкурсите за лиценз за територия се “печелят” от компании, близки до съответната община и разбира се до кмета на общината".
Те главно дъщерни фирми на Овергаз ги печелят тези лицензи, има само 2-3 други фирми, случайно попаднали.
И ВиК крадат здравата, и ЕРП, и Топлофикациите и ТЕЦ-овете, и АЕЦ, и НЕК (да не говорим колко) - всички монополи крадат и източват жестоко дружествата с благословията на управляващите и след отчисленията на рушветите, за които са се договорили. На никой не му пука за услугата или за платежоспособността на потребителите. Тук, в България, където хората са обърнати на добичета, слободията е пълна.
И после защо сме толкова бедни. Защото сме овце, затова.
цитирайТова не го знаех. Значи от "Топлофикация - София" лъжат, дори когато се оплакват, че първичното им гориво е по-скъпо, отколкото крайната цена на топлоенергията. Все пак произвеждат и ток, който им се изкупува на преференциални цени. Трябва да дадат повече обяснения защо завършват годината все на минус десетки милиона лева.
Според мен, всички тези монополи не страдат толкова много от социалните функции, които изпълняват и от недалновидната политика на управление (защото шефовете им в повечето случаи не са тъпунгели), колкото страдат от партийните си функции и задължението си да пълнят много джобове. От тях непрекъснато се източват пари - било то за нашите управляващи, за чешките, за австрийските или за руските. Най-вече за руските.
По тази причина не съм съгласна и с тази част от текста, в която говориш за газоразпределението, а именно "конкурсите за лиценз за територия се “печелят” от компании, близки до съответната община и разбира се до кмета на общината".
Те главно дъщерни фирми на Овергаз ги печелят тези лицензи, има само 2-3 други фирми, случайно попаднали.
И ВиК крадат здравата, и ЕРП, и Топлофикациите и ТЕЦ-овете, и АЕЦ, и НЕК (да не говорим колко) - всички монополи крадат и източват жестоко дружествата с благословията на управляващите и след отчисленията на рушветите, за които са се договорили. На никой не му пука за услугата или за платежоспособността на потребителите. Тук, в България, където хората са обърнати на добичета, слободията е пълна.
И после защо сме толкова бедни. Защото сме овце, затова.
на топлофикация в конкретния случай:
1. Винаги можете да гледате цената, на която Топлофикациите и Газоразпределителните дружества купуват природния газ от Булгаргаз. Цената е публична, актуализира се на всяко тримесечие и е публикувана на страницата на ДКЕВР.
2. Топлофикация в случая не лъже, защото 434 лв е цена до 01 октомври. Булгаргаз иска 30% увеличение от тази дата. А каква ще е цената от 01 януари, а от 01 април ...
3. Цената, по която ще плащаме топлоенергията е фиксирана за 1 година напред до 01 юли 2009. През това време какво става с цената на газта???
4. Сашо Дончев не е весдесъщ. И ... в енергетиката "случайности" няма. Вярвайте ми:)))
цитирай1. Винаги можете да гледате цената, на която Топлофикациите и Газоразпределителните дружества купуват природния газ от Булгаргаз. Цената е публична, актуализира се на всяко тримесечие и е публикувана на страницата на ДКЕВР.
2. Топлофикация в случая не лъже, защото 434 лв е цена до 01 октомври. Булгаргаз иска 30% увеличение от тази дата. А каква ще е цената от 01 януари, а от 01 април ...
3. Цената, по която ще плащаме топлоенергията е фиксирана за 1 година напред до 01 юли 2009. През това време какво става с цената на газта???
4. Сашо Дончев не е весдесъщ. И ... в енергетиката "случайности" няма. Вярвайте ми:)))
33.
анонимен -
ot S T B
16.09.2008 18:09
16.09.2008 18:09
В същност нещата са много по прости, но или ние гражданите сме глупци или се оставяме да ни правят.
Повече от 30 човека се изказаха тук и повече о 30 пъти по различни форуми се говори за топлофикацията, електро, софийска вода, и разните други държавни монополисти. Хората винят управляващи - сегашните и по-раншни и създадените законни предпоставки за грабеж(СВЕТА ИСТИНА Е!). но тук таме се прокрадва и то срамежливо, като намек, че у нас няма антимонополно законодателство.
Е да, лесно е да се каже. Нали има антимонополна комисия!??? ... Комисия имаше, може да има и сега , но още по времето когато луксозните возила бяха сочени с пръст, председателят й караше едно от най блестящите.
Следователно не Комисия , а закон е нужен.
Най-развитите икономики стават такива именно тогава когато прокарват антимонополно и антикартелно законодателство. Естествено ще ми се възрази, че в някои области това е невъзможно - поне посочените преди това монополи са от такъв характер. Разбира се че не може, но може да се контролира печалбата на такива монополисти.
Защото, освен ОГРОМНИ заплати въпросните дават десетки изгоди и скрити доходи на всеки служител в монополната компания.
Не очаквам, че ако утре, в просветление НС гласува, че един монополист е подсъден ако реализира печалба над 5% примерно (останалите приходи трябва да хвърли в инвестиции, мецанатство и т.н.) нещата автоматично ще се оправят. Знаем какви са интересите и на съдебна система и прокуратура. Но все пак това ще принуди монополистите да мислят за предлагане на умерено скъпа услуга, а не да избиват автоматично всеки проблем (като течовете на водата) за сметка на клиентите си!
И така, защо у нас няма антимонополно законодателство? Какво пречи да се прокара? А защо държавата протежира държавните монополи . Дали всичко е зад посочените от № 12 принципи разделяй и владей. (Това го допускам, защото закона за парното е типичен пример за пренасяне на проблемите между потребителите , вместо между тях и монополиста.)
Стана малко дълго и неситематизирано, за това за сега ще прекъсна тук!
цитирайПовече от 30 човека се изказаха тук и повече о 30 пъти по различни форуми се говори за топлофикацията, електро, софийска вода, и разните други държавни монополисти. Хората винят управляващи - сегашните и по-раншни и създадените законни предпоставки за грабеж(СВЕТА ИСТИНА Е!). но тук таме се прокрадва и то срамежливо, като намек, че у нас няма антимонополно законодателство.
Е да, лесно е да се каже. Нали има антимонополна комисия!??? ... Комисия имаше, може да има и сега , но още по времето когато луксозните возила бяха сочени с пръст, председателят й караше едно от най блестящите.
Следователно не Комисия , а закон е нужен.
Най-развитите икономики стават такива именно тогава когато прокарват антимонополно и антикартелно законодателство. Естествено ще ми се възрази, че в някои области това е невъзможно - поне посочените преди това монополи са от такъв характер. Разбира се че не може, но може да се контролира печалбата на такива монополисти.
Защото, освен ОГРОМНИ заплати въпросните дават десетки изгоди и скрити доходи на всеки служител в монополната компания.
Не очаквам, че ако утре, в просветление НС гласува, че един монополист е подсъден ако реализира печалба над 5% примерно (останалите приходи трябва да хвърли в инвестиции, мецанатство и т.н.) нещата автоматично ще се оправят. Знаем какви са интересите и на съдебна система и прокуратура. Но все пак това ще принуди монополистите да мислят за предлагане на умерено скъпа услуга, а не да избиват автоматично всеки проблем (като течовете на водата) за сметка на клиентите си!
И така, защо у нас няма антимонополно законодателство? Какво пречи да се прокара? А защо държавата протежира държавните монополи . Дали всичко е зад посочените от № 12 принципи разделяй и владей. (Това го допускам, защото закона за парното е типичен пример за пренасяне на проблемите между потребителите , вместо между тях и монополиста.)
Стана малко дълго и неситематизирано, за това за сега ще прекъсна тук!
Закона е трябвало да бъде приет преди рецидива с монополите. Беззаконието не прави нещо морално нито ненаказуемо когато става дума за действие насочено срещу народа и следователно държавата. Хората, включително тези в парламента които утвърждават с бездействието си статуквото народа трябва да ги накаже ако не друго, с презрението си.
цитирай"Закон за защита на конкуренцията"
Но когато има естествени монополи въпросът опира до друго - до рамката на тяхната дейност, регулацията, контрола и баланса на интересите между тях и потребителите. Що се отнася до печалбата на монополистите - да електроенергетиката приключи 2007 г с печалби в милиони лева, газовите компании - също, от топлофикационните от 17 дружества, печалба са отчели само 3, останалите са на загуба. За ВиК нямам наблюдения и не мога да коментирам.
цитирайНо когато има естествени монополи въпросът опира до друго - до рамката на тяхната дейност, регулацията, контрола и баланса на интересите между тях и потребителите. Що се отнася до печалбата на монополистите - да електроенергетиката приключи 2007 г с печалби в милиони лева, газовите компании - също, от топлофикационните от 17 дружества, печалба са отчели само 3, останалите са на загуба. За ВиК нямам наблюдения и не мога да коментирам.
че има вече критична маса хора, които да обърнат ситуацията.
Може и да греша, но ...
Сякаш още нещо липсва обаче, за да се подреди пъзела!
цитирайМоже и да греша, но ...
Сякаш още нещо липсва обаче, за да се подреди пъзела!
Не знам, би трябвало балансът да се намести по правилата на свободния избор, конкуренция и равнопоставеност, поне така става обикновено в цивилизования свят. Но у нас нали всичко е наопаки - десните уж СДС направиха една глупава, популистка, социалистическа реформа, а пък председател на лицензираните дружества за доброволно осигуряване стана кой? - другарката Мими Виткова. Но каквито и рискове да носи премахването на монопола на НЗОК, така или иначе това трябва да се направи. Изчакването с нищо не подобрява рисковете. Дори може да се заимства девизът на първопроходниците на реформата от 1999/2000, персоните Илко Семерджиев , Бойко Пенков и Димитър Игнатов: "по-добре да почнем грешно, отколкото да изчакваме правилно" ( дешифрирано, това трябваше да се разбира като: "хайде вече да почваме да крадем, че мандатът си минава",но извадено от този контекст, не звучи толкова зле).
цитирайЛипсва лидер. Само ментета на хоризонта...
цитирайЛидер който ръководи стадо трудно ще оцелее сред глутница вълци. Това не се решва с лидери а с народ които създава лидери. Може би е време вместо да гледаме телевизия да отидем и да се погледнем в огледалото. От овце не се прави народ а стадо
цитирайА що се отнася до фразата за почването и изчакването ... хареса ми!
Но, сериозно погледнато и в здравеопазването е ... сложно, даже много! Казвам го от лични наблюдения!
Но то къде не е!
цитирайНо, сериозно погледнато и в здравеопазването е ... сложно, даже много! Казвам го от лични наблюдения!
Но то къде не е!
но пък лидерът панацея ли е?
И има ли хоризонт.
Простите решения обикновено са пред очите ни, а не ги виждаме, не знам защо ...
цитирайИ има ли хоризонт.
Простите решения обикновено са пред очите ни, а не ги виждаме, не знам защо ...
42.
анонимен -
S T B @ 41
17.09.2008 00:34
17.09.2008 00:34
Добре, предложи едно просто решение!
Законът за защита на конкуренцията не разглежда въпроса с регулиране на печалбата на монополиста. Изобщо у нас правото на печалба се определя от наличието на конкуренция... И ЗАБРАНА за ценови споразумения.
До колкото знам в САЩ има таван на печалбата. Не като обем, а като печалба върху индивидуална продажба. Т.е. ако искаш да печелиш повече ще произведеш повече. Можеш да продадеш ако щеш с 100% печалба, но ако не инвестираш или употребиш по някакъв начин 95%(примерно) останалите ти се прибират чрез данъчното облагане.
ППС. Не може да се сравнява монопола в НЗОК с този на топлофикация, енергото , ВиК. Съвършенно различни системи. Предлагам Ви да разделите дебата в отделни статии.
Едното е естествено създаден монопол. Другото- НЗОК е чисто държавно наложен. И поддържан!
цитирайЗаконът за защита на конкуренцията не разглежда въпроса с регулиране на печалбата на монополиста. Изобщо у нас правото на печалба се определя от наличието на конкуренция... И ЗАБРАНА за ценови споразумения.
До колкото знам в САЩ има таван на печалбата. Не като обем, а като печалба върху индивидуална продажба. Т.е. ако искаш да печелиш повече ще произведеш повече. Можеш да продадеш ако щеш с 100% печалба, но ако не инвестираш или употребиш по някакъв начин 95%(примерно) останалите ти се прибират чрез данъчното облагане.
ППС. Не може да се сравнява монопола в НЗОК с този на топлофикация, енергото , ВиК. Съвършенно различни системи. Предлагам Ви да разделите дебата в отделни статии.
Едното е естествено създаден монопол. Другото- НЗОК е чисто държавно наложен. И поддържан!
Разбира се, че не е. Това, което каза kalbotobg е вярно. Налага се явно да поясня поста си иначе излиза от контекст. Отговорът ми "липсва лидер" е на въпроса в 36. "сякаш още нещо липсва обаче". Значи аз съм се съгласил с констатациите преди това, че от стадото не може да се очаква, че трябва хората да се осъзнаят, че така така така и т.н. и като допълнение към вече казаното предлагам понятието "лидер", нито панацея, нито овчар.
цитирай flyco извинявай ако съм те разбрал погрешно.
Използва думата лидер в единствено число , аналогията с овчар се налага от самосебе си .
Хората трябва да осъзнаят правата си и задълженито си да ги защитават това е лично решение и въпрос на мироглед. Тук няма организация, структура . Има гражданска позиция. Това не е революция, ако се стигне до открити действия ще има стачни комитети примерно. Доколкото дочух проблема скоро трябва да бъде обсъждан в парламента и да му се намери решение. Политиците не могат да си позволят лукса да не му обърнат внимание защото зимния студ ще вкара студуващите в парламента барабар с правоохранителните органи. Нещата опират до хората и техния мироглед защото от овца пък била то и българска никои не се плаши, но виж когато си имаш работа с силно ядосани граждани нещата не са толкова прости. Политиците трябва да знаят че ни има и няма да стоим миролюбиво и да ги търпим.
цитирайИзползва думата лидер в единствено число , аналогията с овчар се налага от самосебе си .
Хората трябва да осъзнаят правата си и задълженито си да ги защитават това е лично решение и въпрос на мироглед. Тук няма организация, структура . Има гражданска позиция. Това не е революция, ако се стигне до открити действия ще има стачни комитети примерно. Доколкото дочух проблема скоро трябва да бъде обсъждан в парламента и да му се намери решение. Политиците не могат да си позволят лукса да не му обърнат внимание защото зимния студ ще вкара студуващите в парламента барабар с правоохранителните органи. Нещата опират до хората и техния мироглед защото от овца пък била то и българска никои не се плаши, но виж когато си имаш работа с силно ядосани граждани нещата не са толкова прости. Политиците трябва да знаят че ни има и няма да стоим миролюбиво и да ги търпим.
"и задължението си да ги защитават"
Да осъзнаеш правата си и задължението си да ги защитаваш...Това не се обяснява в училище. А по медиите се засяга индиректно, може би защото така са учени и самите журналисти на времето. Но да не излизаме от темата за монополите, и все пак: Училището като монопол?!? chara, мислиш ли, че идеята заслужава внимание?
цитирайДа осъзнаеш правата си и задължението си да ги защитаваш...Това не се обяснява в училище. А по медиите се засяга индиректно, може би защото така са учени и самите журналисти на времето. Но да не излизаме от темата за монополите, и все пак: Училището като монопол?!? chara, мислиш ли, че идеята заслужава внимание?
1. Равнопоставеност пред закона и ограничаване на "двойния стандарт" в прилагането му.
2. Упражняване на правомощията, дадени от закона без "бягство" в анонимността на институцията, партията, ЕС и т.н.
3. Отговорност, нещо, което обикновено търсим около себе си, у другите и на края се вглеждаме в нас самите.
Относно монополната печалба:
Съгласно приватизационните договори ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН до 1 юли т.г. имаха разрешена печалба от 16%. След тази дата процента "падна" на 12, което пък провокира проф. Шушулов да направи през декеври 2007 г едно смешно изявление, че цената на тока ще падне, т.к. разрешената печалба на ЕРР пада с 4%. Сякаш единствения ценообразуващ елемент в цената на тока е съставната на ЕРР.
У нас не знам кой ще се пребори за законодателна промяна в посоката, за която пишете!
цитирай2. Упражняване на правомощията, дадени от закона без "бягство" в анонимността на институцията, партията, ЕС и т.н.
3. Отговорност, нещо, което обикновено търсим около себе си, у другите и на края се вглеждаме в нас самите.
Относно монополната печалба:
Съгласно приватизационните договори ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН до 1 юли т.г. имаха разрешена печалба от 16%. След тази дата процента "падна" на 12, което пък провокира проф. Шушулов да направи през декеври 2007 г едно смешно изявление, че цената на тока ще падне, т.к. разрешената печалба на ЕРР пада с 4%. Сякаш единствения ценообразуващ елемент в цената на тока е съставната на ЕРР.
У нас не знам кой ще се пребори за законодателна промяна в посоката, за която пишете!
Затова писах в един коментарите:
Докато не се превърнем от стадо овце в лъвове, нещата ще си останат каквито са сега.
цитирайДокато не се превърнем от стадо овце в лъвове, нещата ще си останат каквито са сега.
Темата е много болна, като толкова други в България. Смятам, че нямаме държава, не и в смисъл, какъвто би вложил един германец за неговата държава, например.
Имаме управляваща клика от олигарси, излезли или все още стоящи в редиците на БКП/БСП. Всичките са били другарки и другари, нищо че се плюеха по едно време по площадите. Гарван гарвану око не вади, стара приказка, но вярна. И друга приказка има: Рибата се размирисва от към главата. Надолу всички по веригата се корумпират и опорочават. Освен за своя джоб, те трябва да мислят и за партийната каса, за джоба на началниците си, да са в унисон с общата "далаверена политика".
Chara, много си права, като казваш, че в енергетиката няма случайности. Там от значение са руските интереси и в известна степен и подчинение - частните интереси на нашите олигарси /политици и бизнесмени/.
цитирайИмаме управляваща клика от олигарси, излезли или все още стоящи в редиците на БКП/БСП. Всичките са били другарки и другари, нищо че се плюеха по едно време по площадите. Гарван гарвану око не вади, стара приказка, но вярна. И друга приказка има: Рибата се размирисва от към главата. Надолу всички по веригата се корумпират и опорочават. Освен за своя джоб, те трябва да мислят и за партийната каса, за джоба на началниците си, да са в унисон с общата "далаверена политика".
Chara, много си права, като казваш, че в енергетиката няма случайности. Там от значение са руските интереси и в известна степен и подчинение - частните интереси на нашите олигарси /политици и бизнесмени/.
само едно не ми е ясно как оше томас не се е изказал...
цитирайкойто ще се обсъжда в парламента, така щото да му намерят решение???
цитирайв какъв план: монопол на задължителното учебно съдържание, определяно от държавата в образователните стандарти
или монопол пак на държавата като общодостъпност
или нещо друго имаш предвид???
цитирайили монопол пак на държавата като общодостъпност
или нещо друго имаш предвид???
че тя е преди всичко власт. Дори и да нямаше в нея толкова пари, там има много власт.Друга власт. Власт от последна инстанция. Много повече власт, отколкото има една партия, дори едно правителство. Колкото по-бързо това се разбере, толкова по-добре. Енергийния монопол може да се ограничи в някакви рамки, властта, влиянието, зависимостите, които се създават - НЕ!
цитирайДа, точно това имах предвид: монопол като задължително учебно съдържание, определяно от държавата в образователните /но и не само/ стандарти.
Калъпът, който се налага в училище не провокира да мислиш за да успееш. Ако не мислиш как ще станеш гражданин? А гражданите правят държавата такава каквато искат тя да бъде. Така, за нас нещата не са си захапали опашката, защото държавата ни ще бъде такава каквато е заложено да бъде според правилата на ЕС. Какво обаче става когато тези правила трябва да влезат в образованието за да се промени съзнанието и изградят ценности? На границата сме в това отношение, младите преподаватели нямат твърда увереност, че това което правят е правилно, старите не отстъпват доброволно, а от друга страна за промяна в техния манталитет е трудно дори да се мечтае. Манталитет изграден по образ и подобие на...? Та към темата. Държава - образование - ценности - задължително. Монопол като гарант на задължително или антимонопол като гарант за разнообразие но не задължително за здравословна конкуренция на изграждани ценности. Може да се окаже, че монополът не е чак толкова лошо нещо, особено държавния. Само разсъждения.
цитирайКалъпът, който се налага в училище не провокира да мислиш за да успееш. Ако не мислиш как ще станеш гражданин? А гражданите правят държавата такава каквато искат тя да бъде. Така, за нас нещата не са си захапали опашката, защото държавата ни ще бъде такава каквато е заложено да бъде според правилата на ЕС. Какво обаче става когато тези правила трябва да влезат в образованието за да се промени съзнанието и изградят ценности? На границата сме в това отношение, младите преподаватели нямат твърда увереност, че това което правят е правилно, старите не отстъпват доброволно, а от друга страна за промяна в техния манталитет е трудно дори да се мечтае. Манталитет изграден по образ и подобие на...? Та към темата. Държава - образование - ценности - задължително. Монопол като гарант на задължително или антимонопол като гарант за разнообразие но не задължително за здравословна конкуренция на изграждани ценности. Може да се окаже, че монополът не е чак толкова лошо нещо, особено държавния. Само разсъждения.
само да наизустяваш факти и събития!
Дори в последните класове, не те учат на елементарни неща от живота - колко данъци дължиш, къде да ги платиш, какво да правиш ако някой колабира пред теб на улицата и т.н.
Държавата не е съгласна да се раздели със субсидията, която дава в полза на държавните и общински училища в полза на частните, ако си избереш такова, дори и с доплащане!
цитирайДори в последните класове, не те учат на елементарни неща от живота - колко данъци дължиш, къде да ги платиш, какво да правиш ако някой колабира пред теб на улицата и т.н.
Държавата не е съгласна да се раздели със субсидията, която дава в полза на държавните и общински училища в полза на частните, ако си избереш такова, дори и с доплащане!
...Уф, да, сериозно е - ако й вкараш името в търсачка, първо това излиза. Освен това здравната министърка от правителството на Виденов е и изпълнителен директор на фонд "Доверие". Бойко Пенков пък напоследък влезе на съд заради катастрофата с информационната система - не че ще го осъдят, но поне един повод да си го спомним.Илко Семерджиев ( с фалшивата си диплома по здравен мениджмънт) беше, а може и още да е, "председател" на някакъв измислен институт за "здравеопазване и здравно осигуряване" - председател на институт, как звучи само, ама точно така се титулова, какво да правим, това е нивото на бащите на реформата. Димитър Игнатов, който по едно и също време беше председател на съсловната организация, депутат от управляващото мнозинство и председател на парламентарната комисия по здравеопазване, е сред учредителите на ДСБ ( и сега разправя как д-р Михайлов хипнотизирал белогвардейци, чужди разузнавачи през соца, СДС, здравната каса и едва ли не цялата държава ).
цитирайПуснах тъпотията че се рботи по проблема с топлофикация. Сутринта пуснах новините и научих за десетки блокове със спряна топла вода. Извинявам се на всички които са го прочели.
цитирайпо проблема, но...
малко късничко се сетиха, другарите!
Дори бих казала фатално късничко!
цитираймалко късничко се сетиха, другарите!
Дори бих казала фатално късничко!
Не държавата, а Аметко определи кой и как ще приватизира ЕРД-та. За това той сам се похвали в шоуто на Слави преди изборите 2005 г.
Не държавата, а личния бизнесмен на Аметко - Ковачки приватизира Топлофикациите
Като кажем Държавата - разбираме Аметко,
като кажем Аметко - разбираме Държавата.
цитирайНе държавата, а личния бизнесмен на Аметко - Ковачки приватизира Топлофикациите
Като кажем Държавата - разбираме Аметко,
като кажем Аметко - разбираме Държавата.
Държавата е всеки един от нас.
Държавата е и всеки един анонимен чиновник, писал приватизационните договори и "затварял очички" за обществения интерес срещу жълти стотинки!
Вярно е, че Ковачки е собственик на повечето топлофикации и той не го крие. Вярно е също, че в много от тях бяха направени инвестиции в модерна технология за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия /Плевен, Бургас, Враца, Велико Търново/.
Аз не разбирам защо го свързвате с Ахмед Доган - това, струва ми се е повече виртуален медиен конструкт, отколкото реалност.
Що се отнася до ЕРР, едва ли единствено Доган е лобирал в нечия полза. Интересите в енергетиката и приватизацията са толкова много, а апетитите така огромни, че няма как да се идентифицират с една фигура.
цитирайДържавата е и всеки един анонимен чиновник, писал приватизационните договори и "затварял очички" за обществения интерес срещу жълти стотинки!
Вярно е, че Ковачки е собственик на повечето топлофикации и той не го крие. Вярно е също, че в много от тях бяха направени инвестиции в модерна технология за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия /Плевен, Бургас, Враца, Велико Търново/.
Аз не разбирам защо го свързвате с Ахмед Доган - това, струва ми се е повече виртуален медиен конструкт, отколкото реалност.
Що се отнася до ЕРР, едва ли единствено Доган е лобирал в нечия полза. Интересите в енергетиката и приватизацията са толкова много, а апетитите така огромни, че няма как да се идентифицират с една фигура.
можеш да свържеш всичко с Меди Доганов и вероятно ще познаеш в 90 от 100 случая.
цитирайНе вярвай толкова на виртуалните неща - новини, медии и PR. Същността е различна от видимостта.
Много по-шарено е ...
цитирайМного по-шарено е ...
Предусещам, че ще караме "гореща" ама много гореща зима. Слушам новините, интервютата и обясненията на бивши и сегашни "величия", и се чудя. Защо у нас в България като изникне какъвто и да е проблем вместо да вникнем в неговата същност, за да търсим причините и източника които са го породили, се плъзгаме като фигуристи-любители по ледената му повърхност, правим замайващи пируети и прехвърляме отговорностите един на друг. Иде реч за нашата "бедна, онеправдана и многострадална " Топлофикация. Защо НИКОЙ политик и държавник няма смелост и доблест да си зададе простия, но кардинален въпрос: ЗАЩО ПОВЕЧЕТО ХОРА НЕ ИСКАТ ДА СИ ПЛАЩАТ СМЕТКИТЕ НА ТОЛОФИКАЦИЯТА? Отговорът на този въпрос съм го дал в някои мои постинги и той е прост. Затова защото всички топлофикации работят и изчисляват сметките по една пълна с глупости и измишльотини методика на топлинното осчетоводяване! Точно по тази неясна неразбираема за повечето хора методика ни лъжат и мамят и нашите левчета пълнят партийни каси и нечии джобове - то се знае кои. Жалко е, че тя е съставена и узаконена от уж специалисти с висше техническо образование и от "народните" ни депутати. За съжаление и ЗЕ е такъв, въпреки многото пудрения и гримове, които многократно му правят. Народът обаче вече разбра къде и защо го мамят, затова и не си плаща сметките. Основата на проблема за отоплението на гражданите не е в Газпром, Булгар газ , защото хората разбират, че повишението на цените на руския газ е неизбежно. Проблемът стои в самите топлофикации че лъжат и мамят безочливо своите клиенти според една неправомерно узаконена фалшива методика, подпирана от ЗЕ и някакви си "Общи условия за продажба на топлоенергия", измислени от самите топлофикации. Убеден съм, че ако той не се реши цялостно, лошо се пише на управляващите... Лошо е и това, че "Няма време".
цитирайМетодиката за топлинно счетоводство НЕ Е създадена от топлофикационните дружества. Методиката, по която се изчисляват и утвърждават пределните цени на топлинната и електрическа енергия също НЕ Е създадена от топлофикационните дружества. "Общите условия" също НЕ се създават от дружествата.
Всичко това е прерогатив на ДЪРЖАВНАТА Комисия за Енергийно и Водно Регулиране - т.е. на ДЪРЖАВАТА. И ако някой не си е свършил работата или е създал условия за небалансиран интерес - това е държавата.
цитирайВсичко това е прерогатив на ДЪРЖАВНАТА Комисия за Енергийно и Водно Регулиране - т.е. на ДЪРЖАВАТА. И ако някой не си е свършил работата или е създал условия за небалансиран интерес - това е държавата.
64.
анонимен -
@ tomich
18.09.2008 20:05
18.09.2008 20:05
Не съм топлотехник, но претендирам за известна грамотност по темата. Искам да ви попитам някои неща:
1.Защо при монтирана лира с топломер в банята на едни апартаменти не се начислява мощност за тръбите, преминаващи през тази баня, а на други в същия вход се начисляват 100 и повече лева на отоплителен сезон? Ако лирата в банята не е включвана през зимата, то разликата по отношение на това помещение е над сто лева годишно при равни други условия.
2.Защо в рамките на една и съща сграда се начисляват еднакви загубите от сградните инсталации в квч, при условие че една част от апартаментите са четиристайни, а друга част гарсониери?
3.Защо „условните“ единици в топломерите се умножават по някакъв коефициент? И най-вече защо в дадена сграда той може да е малко над единица, а в друга дори над две?
Всичките изброени примери се базират на дяловите разпределения на територията на град София, изчислени от фирмата Техем Сървисиз.
цитирай1.Защо при монтирана лира с топломер в банята на едни апартаменти не се начислява мощност за тръбите, преминаващи през тази баня, а на други в същия вход се начисляват 100 и повече лева на отоплителен сезон? Ако лирата в банята не е включвана през зимата, то разликата по отношение на това помещение е над сто лева годишно при равни други условия.
2.Защо в рамките на една и съща сграда се начисляват еднакви загубите от сградните инсталации в квч, при условие че една част от апартаментите са четиристайни, а друга част гарсониери?
3.Защо „условните“ единици в топломерите се умножават по някакъв коефициент? И най-вече защо в дадена сграда той може да е малко над единица, а в друга дори над две?
Всичките изброени примери се базират на дяловите разпределения на територията на град София, изчислени от фирмата Техем Сървисиз.
не можеш да откриеш, без съгласието на Доган"
Такъв е в момента мрачния хумор, в кулоарите на Парламента
Аз съм свидетел, като бивш служител на Община Карлово, как чрез EVN Аметко спря тока на Общината за половин година, докато не дадоха новото депо за боклука на една от неговите фирми - "Econext"
Пак аз съм свидетел как 3 (три) пъти спира тока на заседанието на Общ. съвет, когато трябваше да се гласува разваляне на сделката за Царска Баня. Чрез тази апортна вноска предишния Общ. съвет на практика подари това нац. богатство на Ковачки и Доган.
Питай патило, а не старило ...
цитирайТакъв е в момента мрачния хумор, в кулоарите на Парламента
Аз съм свидетел, като бивш служител на Община Карлово, как чрез EVN Аметко спря тока на Общината за половин година, докато не дадоха новото депо за боклука на една от неговите фирми - "Econext"
Пак аз съм свидетел как 3 (три) пъти спира тока на заседанието на Общ. съвет, когато трябваше да се гласува разваляне на сделката за Царска Баня. Чрез тази апортна вноска предишния Общ. съвет на практика подари това нац. богатство на Ковачки и Доган.
Питай патило, а не старило ...
както разбира се и поддържането им, е огромна крачка назад в развитието на тази държава.Раздържавяването им е прекрасна предпоставка за продажба под масата и на енергетиката-поне каквото е останало от нея.Впрочем точно днес чух за БЕХ - Български енергиен холдинг - поредното окрупняване.Явно и там ще играе приватизационна секира, след като ни уморят от студ
цитирайДа не бъркаме видимостта със същността.
Нито да хиперболизираме или демонизираме една личност.
Тези, които са извън центъра на медийно внимание са много по - интересни.
цитирайНито да хиперболизираме или демонизираме една личност.
Тези, които са извън центъра на медийно внимание са много по - интересни.
БЕХ е ... еднодневка.
Не знам още за кого е предназначена, но ще разбера.
БЕХ ПРОТИВОРЕЧИ на "третия" енергиен пакет приет от ЕС. Следователно ... е обречен.
Въпросът е: защо сега? кому е нужен? и какво следва?
П.Димитров знае, че холдинга е обречен. Защо го прави? Принуда? Зависимост?
Ще съществува не повече от 6-12 месеца в този вид!
Въпросът е защо или за кого се прави?
Ще видим ...
П.П. Защо реши, че енергетиката се разпродава "под масата". Всичко е публично!-:)))
цитирайНе знам още за кого е предназначена, но ще разбера.
БЕХ ПРОТИВОРЕЧИ на "третия" енергиен пакет приет от ЕС. Следователно ... е обречен.
Въпросът е: защо сега? кому е нужен? и какво следва?
П.Димитров знае, че холдинга е обречен. Защо го прави? Принуда? Зависимост?
Ще съществува не повече от 6-12 месеца в този вид!
Въпросът е защо или за кого се прави?
Ще видим ...
П.П. Защо реши, че енергетиката се разпродава "под масата". Всичко е публично!-:)))
По-шарено е казваш, да по-шарено е по- на ниско, колкото по-високо стигаш толкова по-малко шарено става. А соколът лети високо, че и отдавна...
цитирайЗадавате много конкретни въпроси, които са далеч от темата на поста. Не знам дали е коректно и подходящо да ви отговоря в този блог, все пак не е мой. Най-общо бих Ви посъветвал да попитате фирмата за Топлинно счетоводство. Възможни са измами както при отчитането, така и при изчисленията на дяловите разпределения. За повече подробности вижте:
http://tomich.blog.bg/viewpost.php?id=184810
http://tomich.blog.bg/viewpost.php?id=184699
цитирайhttp://tomich.blog.bg/viewpost.php?id=184810
http://tomich.blog.bg/viewpost.php?id=184699
БЕХ, точно преди срещата на Станишев с Путин :) В смисъл - вижте ни, държим всичко под контрол, няма скрито-покрито, един е отговорен /БЕХ/. Пък след 6-12м ще му мислим, тогава ще сме в предизборна борба, може пък разтурянето на БЕХ да донесе дивидент като борба срещу монопола , абе театър.
цитирайПозволи ми да не се съглася напълно с теб.Имаш право що се отнася до методиката за изчисляване и утвърждаване на пределните цени на топлинната и еленергията. Но методиките по които топлофикацията и фирмите за дялово разпределение ни изчисляват сметките са дело на дружествата, защото те са вътре в технологията на топлоразпределението. ДКЕВР приема, коригира и одобрява тези методики. Иначе за какъв дявол ще ги одобрява след като сама ги съставя, няма логика?
цитирайнаредбата, с която се определяше процента топлоенергия на сградната инсталация се създаде в МИЕ.
Аз пак казвам, че Държавата задава рамката - тримесечното отчитане на сметките за ел.енергия първо бе прието, после отхвърлено, сетне отново прието и сега ... пак ще го отменят.
Ако Държавата имаше визия за енергетиката това НЯМА как да се случи.
Или греша ... и за всичко са виновни дружествата???
цитирайАз пак казвам, че Държавата задава рамката - тримесечното отчитане на сметките за ел.енергия първо бе прието, после отхвърлено, сетне отново прието и сега ... пак ще го отменят.
Ако Държавата имаше визия за енергетиката това НЯМА как да се случи.
Или греша ... и за всичко са виновни дружествата???
и поредното нещо, за което от ЕС ще ни шляпат ...
ръчичките.
Нещотото, което ме впечатли по начина по който бе казано в новините е, че ще бъде регистриран в резултат на еднолично решение на министъра
цитирайръчичките.
Нещотото, което ме впечатли по начина по който бе казано в новините е, че ще бъде регистриран в резултат на еднолично решение на министъра
Министър П. Димитров ли става въпрос? Ако е за него, то може да се събере материал за книга с подбрани издънки.
цитирайиде реч!!!
Този е обида за отрасъла. както и един друг - Миро Севлиевски и един още по-друг - Шиляшки ...
На този пост - само с конкурс ... и то какъв конкурс!!!
цитирайТози е обида за отрасъла. както и един друг - Миро Севлиевски и един още по-друг - Шиляшки ...
На този пост - само с конкурс ... и то какъв конкурс!!!
Не, не грешиш, защото държавата наистина няма визия за енергетиката! Абсолютно съм съгласен.
Разбира се, не за всичко са виновни топлофикационните дружества , защото кои избират и назначават техните ръководители?- общината и държавата.
цитирайРазбира се, не за всичко са виновни топлофикационните дружества , защото кои избират и назначават техните ръководители?- общината и държавата.
Когато П.Димитров смени Р.Овчаров едно от първите неща, които напави бе да освободи директора на Топлофикация Перник и да назначи нов. Новия, преди да заеме поста, се занимаваше с ... боклука на града, почистване и сметоизвозване. На една друга топлофикация, докато бе държавна, директора, преди това беше директор на фабрика за натурални сокове и мляко ... Един от освободените от поста комисари на ДКЕВР бе ... филолог.
Такива неща ... в енергетиката.
цитирайТакива неща ... в енергетиката.
Това още веднъж доказва, че държавата няма интерес тези дружества да функционират като независими от партии и групировки, а да обслужват техните итереси. Затова стигнахме до това дередже.
цитирайабсолютно безхаберна и безотговорна ...
цитирайи аз съм напълно съгласен с теб!
Чудесен аналитичен постинг за размисли и дискусии! Коментарите го потвърждават!
цитирайЧудесен аналитичен постинг за размисли и дискусии! Коментарите го потвърждават!
Поздрави!
цитирай
83.
анонимен -
М.Б. ДО ВСИЧКИ КАНДИДАТ ПАРТИИ
22.05.2009 16:24
22.05.2009 16:24
САМО ЕДИН ЕДИНСТВЕН ВЪПРОС: КОЙ ОТ ВАС МОЖЕ ДА ПРОМЕНИ ВСИЧКО ТОВА В ИМЕТО НА ОНЕЗИ, КОИТО ВСЕ ОЩЕ ИСКАТ ДА ЖИВЕЯТ В РОДИНАТА СИ???
цитирайНО ... можем да ги предизвикаме като оставим линк с поста в сайтовете им, пък да видим какво ще стане!!!
цитирайТърсене